آموزش خرید سهام در بورس اوراق بهادار

مبتدی تا حرفه ای

در مطالب راهنمای مقدماتی ورود به بورس، نحوه شروع کار در بورس اوراق بهادار تهران را بصورت مقدماتی توضیح دادیم. در مطلب پیش روی شما قصد داریم روش خرید سهام را بصورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری توضیح دهیم.

همانطور که ذکر شد پس از دریافت کد بورسی از کارگزاری، مشخصات ورود به سایت معاملات آنلاین به شما ارائه می‌شود. با وارد کردن رمز عبور و نام کاربری می‌توانید وارد سایت شوید و با تکمیل یک فرم بصورت آنلاین سفارش خرید یا فروش را ارسال کنید.

قبل از ارسال سفارش خرید یا فروش سهام باید مبلغی که قصد دارید با آن سهام بخرید را به حساب کارگزاری واریز نمایید. راحت‌ترین روش برای اینکار این است که با پرداخت آنلاین، مبلغ موردنظر را به حساب کارگزاری انتقال دهید تا حساب شما نزد کارگزاری شارژ شود.

البته امکان واریز وجه به حساب بانکی کارگزاری نیز وجود دارد ولی معمولا بررسی فیش‌های واریزی طول می‌کشد و روز کاری بعد، مبلغ موردنظر به حساب شما اضافه می‌شود.

پس از انتقال وجه به حساب کارگزاری، حال نوبت ارسال سفارش خرید و فروش سهام است. مواردی که در فرم سفارش وارد می‌کنید، شامل نماد شرکت، قیمت سفارش و حجم خرید است.

نماد شرکت: در بورس‌ تهران برای راحتی کار و اینکه اسم هر شرکت به سرعت نوشته و خوانده شود یک نماد به آن اختصاص می‌دهند. این نماد که از چند کاراکتر کوچک و از چند حرف کم تشکیل شده است را به نام نماد بورسی یا نماد شرکت بورسی می‌شناسند.

در بورس ایران شرکت‌ها یک تقسیم‌بندی کلی دارند و هر‌کدام از آنها در یک گروهی هستند مثلا:
در گروه بانک‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها ، شرکت‌های خودرویی، شرکت‌های قندی، شرکت‌های سیمانی، کاشی و سرامیک و گروه‌های دیگر…

نماد هرکدام از این شرکت‌ها در گروهی که هستند با یک حرف خاصی شروع می‌شود اما استثناهایی هم وجود دارد. مثلا:

در گروه خودرویی ابتدای حرف هر کدام از این نمادها با حرف ( خ ) شروع می‌شود مثلا : به ایران خودرو می‌گویند خودرو و یا به شرکت سایپا می‌گویند خساپا به شرکت زامیاد می‌گویند خزامیا.

قیمت سفارش: برای ارسال سفارش خرید و فروش سهام، وارد کردن قیمت الزامی است. برای اینکه بدانید چه قیمتی باید وارد کنید، باید قیمت آخرین معامله سهم را در نظر داشته باشید.چون عرضه و تقاضا در جریان است و معاملاتی انجام می‌گیرد، این قیمت معمولا بالا و پایین می‌شود. دانستن اینکه کجا باید قیمت را قرار داد یک کار تقریبا تجربی است و رفته رفته با افزایش معاملات و تجربه خرید و فروش می‌توانید قیمت‌های بهتری برای انجام سفارش قرار دهید.

در صورتی که پس از ثبت سفارش خرید سهام، قیمتی که در فرم سفارش وارد کردید مناسب نبود و از قیمت بازار فاصله داشت، معمولا سفارش شما در آن روز انجام می‌گیرد (به خاطر اینکه سفارش دیگری در طرف مقابل در قیمت مدنظر شما وجود نداشته است)

در این شرایط می‌توانید در صورتی که مایلید سفارش را ویرایش کنید و قیمت پایین‌تر یا بالاتری برای آن قرار دهید تا سفارش شما سریعتر انجام شود.

حجم معامله: منظور از حجم معامله، تعداد سهام یا اوراق بهاداری است که قصد دارید بخرید یا بفروشید. طبیعی است که برای خرید سهام در حجم موردنظرتان، باید به همان اندازه نیز در حساب کارگزاری وجه نقد داشته باشید. برای فروش سهام نیز حداقل باید به اندازه‌ای که قصد دارید سهام بفروشید، قبلا سهام خریده باشید و موجودی سهام شما کم نباشد.

حجم معامله بسته به نظر خود شما می‌تواند کم یا زیاد باشد. اما باید طوری تنظیم شود که ارزش ریالی هر سفارش خرید، حداقل 1 میلیون ریال شود تا بتوانید سفارش را به سامانه معاملاتی ارسال کنید (طبق قانون سازمان بورس، سفارشات زیر 1 میلیون ریال ارسال نمی‌شوند)

حداکثر حجم معامله در برخی نمادها و سهم‌ها، 50 هزار و در برخی دیگر 100 هزار برگه است. البته این روزها با پیشرفت سیستم‌های معاملاتی کارگزاران، برخی از سیستم‌ها این قابلیت را دارند که حجم‌های زیاد را به سفارشات 50 هزارتایی تقسیم کنند و آنرا بصورت خودکار به سامانه ارسال نمایند.

به طور مثال اگر قصد داشته باشید 450 هزار برگه سهام یک شرکت را خریداری کنید، این حجم را در یک سفارش قرار می‌دهید و ارسال می‌کنید. سپس سیستم معاملاتی این تعداد سفارش را به 9 سفارش 50 هزار تایی تقسیم می‌کند.

توجه داشته باشید که حجم معامله نیازی نیست حتما کل دارایی سهام شما باشد و می‌توانید سهامی که موجود دارید را در حجم‌های کمتر از دارایی‌تان به فروش برسانید.

چه سهامی بخریم؟

در حقیقت ارسال سفارش خرید و فروش سهام چندان پیچیده نیست، بلکه مهم این است قوانین و شرایط بورس را بدانید، مفاهیم اولیه را بشناسید و تصمیماتی بگیرید که باعث ضرر و زیان شما نشود.

به همین خاطر باید یادگیری و آموزش مقدماتی و پیشرفته بورس را مدنظر قرار دهید.

هیچ پاسخ قاطع و مطمئنی برای اینکه چه سهامی بخریم و یا اینکه بهترین سهام کدام است نمی‌توان ارائه داد. زیرا سهام شرکت‌های زیادی در بورس معامله می‌شود و شناخت و تحلیل همه آنها بسیار مشکل است. شما خود باید با یادگیری تحلیل بازار و تحقیق، سهام مناسب را با توجه به شرایط و استراتژی خودتان انتخاب کنید.

با دوره‌های آموزشی اکوفاینانس می‌توانید هم از آموزش‌های مقدماتی و آموزش‌های پیشرفته خرید و فروش و کسب سود در بورس بهره بگیرید.

 

هدف ما در اکوفاینانس این است که بروزترین و کاربردی‌ترین آموزش‌های اقتصادی و مالی را به بهترین شکل به شما ارائه دهیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *